Irregular Verb ter (to have)      | Grammar Index |
  
Also see Regular Portuguese Verbs (full conjugations chart for regular Portuguese verbs ending in -ar, -er and -ir as well as a quick conjugation chart), Some Irregular Portuguese Verbs (full conjugation chart for many important Portuguese irregular verbs) and Definitions of Verb Forms (definitions of the different verb forms)

View the list of singular and plural subject pronouns and/or the notations used here before proceeding.

IMPERSONAL: ter = to have

PERSONAL INFINITIVE: (me to have) (Regular in this conjugation)

[A Personal Infinitive (per se) is not present in English -- In English, a Personal Infinitive is usually formed with the aid of the preposition for as in "He wished (for) me to have."

(eu) ter = "... (for) me to have."

(p) (tu) ter +es= teres = "... (for) thou to have."

(ele, (p) êle, ela, você, o senhor, a senhora, (p) a senhorita) ter = "... (for) him/her/you to have."

(b) (nós) ter +mos= termos = "... (for) him/her to have."

(p) (vós) ter +des= terdes = "... (for) ye to have."

(eles, (p) êles, elas, vocês, os senhores, as senhoras (p) as senhoritas) ter +em= terem = "... (for) them to have."

PRESENT INDICATIVE: (I have)

(eu) tenho = (I have)

(p) (tu) tens = (thou have)

(ele, (p) êle, ela, você, o senhor, a senhora, (p) a senhorita) tem = (he/she/you has/have)

(b) (nós) temos = (we have)

(p) (vós) tendes = (ye have)

(eles, (p) êles, elas, vocês, os senhores, as senhoras (p) as senhoritas) têm = (they have)

IMPERFECT INDICATIVE: (I had, I used to have)

(eu) tinha = (I had, I used to have)

(p) (tu) tinhas = (thou had, thou used to have)

(ele, (p) êle, ela, você, o senhor, a senhora, (p) a senhorita) tinha = (he/she/you had, he/she/you used to have)

(b) (nós) tínhamos = (we had, we used to have)

(p) (vós) tínheis = (ye had, ye used to have)

(eles, (p) êles, elas, vocês, os senhores, as senhoras (p) as senhoritas) tínham = (they had, they used to have)

PRETERIT INDICATIVE: (I had)

(eu) tive = (I had)

(p) (tu) tiveste = (thou had)

(ele, (p) êle, ela, você, o senhor, a senhora, (p) a senhorita) teve = (he/she/you had)

(b) (nós) tivemos = (we had)

(p) (vós) tivestes = (ye had)

(eles, (p) êles, elas, vocês, os senhores, as senhoras (p) as senhoritas) tiveram = (they had)

SIMPLE PLUPERFECT INDICATIVE: (I had had)

(eu) tivera = (I had had)

(p) (tu) tiveras = (thou had had)

(ele, (p) êle, ela, você, o senhor, a senhora, (p) a senhorita) tivera = (he/she/you had had)

(b) (nós) tivéramos = (we had had)

(p) (vós) tivéreis = (ye had had)

(eles, (p) êles, elas, vocês, os senhores, as senhoras (p) as senhoritas) tiveram = (they had had)

FUTURE INDICATIVE: (I will or shall have) (Regular in this conjugation)

(eu) ter - er= t + arei = terei = (I will or shall have)

(p) (tu) ter -er=t + arás = terás = (thou will or shall have)

(ele, (p) êle, ela, você, o senhor, a senhora, (p) a senhorita) ter -er=t + ará = terá = (he/she/you will or shall have)

(b) (nós) ter -er = t + eremos = teremos = (we will or shall have)

(p) (vós) ter -er= t + ereis = tereis = (ye will or shall have)

(eles, (p) êles, elas, vocês, os senhores, as senhoras (p) as senhoritas) ter -er= t + erão = terão = (they will or shall have)

COMPOUND OR PERFECT

PRESENT PERFECT INDICATIVE: (I have had, I have been having) (uses the tido conjugation of the irregular verb ter (to have) to form the Present Perfect Indicative)

(eu) tenho tido = (I have had/been having to)

(p) (tu) tens tido = (thou have had/been having to)

(ele, (p) êle, ela, você, o senhor, a senhora, (p) a senhorita) tem tido = (he/she/you has/have had/been having)

(b) (nós) temos tido = (we have had/been having)

(p) (vós) tendes tido = (ye have had/been having)

(eles, (p) êles, elas, vocês, os senhores, as senhoras (p) as senhoritas) têm tido = (they have had/been having to)

Past Perfect or Pluperfect Indicative: (I had had) (uses the conjugation tido of the irregular verb ter (to have) to form the Past Perfect or Pluperfect Indicative)

(eu) tinha tido = (I had had)

(p) (tu) tinhas tido= (thou had had)

(ele, (p) êle, ela, você, o senhor, a senhora, (p) a senhorita) tinha tido = (he/she/you had had)

(b) (nós) tínhamos tido = (we had had)

(p) (vós) tínheis tido (ye had had)

(eles, (p) êles, elas, vocês, os senhores, as senhoras (p) as senhoritas) tinham tido = (they had had)

Future Perfect Indicative: (I will have/shall have had) (uses the conjugation tido of the irregular verb ter (to have) to form the Future Perfect Indicative)

(eu) terei tido = (I will have/shall have had)

(p) (tu) terás tido = (thou will have/shall have had)

(ele, (p) êle, ela, você, o senhor, a senhora, a senhorita) terá tido = (he/she/you will have/shall have had)

(b) (nós) teremos tido = (we will have/shall have had)

(p) (vós) tereis tido = (ye will/shall have had)

(eles, (p) êles, elas, vocês, os senhores, as senhoras, as senhoritas) terão tido = (they will have/shall have had)

Subjunctive Mood (Simple)

Present Subjunctive: (I may have)

(eu) tenha = (I may have)

(p) (tu) tenhas = (thou may have)

(ele, (p) êle, ela, você, o senhor, a senhora, (p) a senhorita) tenha = (he/she/you may have)

(b) (nós) tenhamos = (we may have)

(p) (vós) tenhais = (ye may have)

(eles, (p) êles, elas, vocês, os senhores, as senhoras, as senhoritas) tenham = (they may have)

Imperfect Subjunctive: (I might have)

(eu) tivesse = (I might have)

(p) (tu) tivesses = (thou might have)

(ele, (p) êle, ela, você, o senhor, a senhora, a senhorita) tivesse = (he/she/you might have)

(b) (nós) tivéssemos = (we might have)

(p) (vós) tivésseis = (ye might have)

(eles, (p) êles, elas, vocês, os senhores, as senhoras, as senhoritas) tivessem = (they might have)

Future Subjunctive: NO DEFINITE FORM IN ENGLISH -- Present and Past Subjunctive and Conditional forms are employed to express Future Subjunctive (if I were to have, if I should have, if I may have, if I might have)

(eu) tiver = (if I were to have, if I should have, if I may have, if I might have)

(p) (tu) tiveres = (if thou were to have, if thou should have, if thou may have, if thou might have)

(ele, (p) êle, ela, você, o senhor, a senhora, a senhorita) tiver = (if he/she/you were to/should/may/might have)

(b) (nós) tiverermos = (if we were to have, if we should have, if we may have, if we might have)

(p) (vós) tiverdes = (if ye were to have, if ye should have, if ye may have, if ye might have)

(eles, (p) êles, elas, vocês, os senhores, as senhoras, as senhoritas) tiverem = (if they were to have, if they should have, if they may have, if they might have

Subjunctive Mood (Compound)

Present Perfect Subjunctive (I may have had) (uses the conjugation tido of the irregular verb ter (to have) to form the Present Perfect Subjunctive)

(eu) tenha tido = (I may have had)

(p) (tu) tenhas tido (thou may have had)

(ele, (p) êle, ela, você, o senhor, a senhora, a senhorita) tenha tido = (he/she/you may have had)

(b) (nós) tenhamos tido = (we may have had)

(p) (vós) tenhais tido = (ye may have had)

(eles, (p) êles, elas, vocês, os senhores, as senhoras, as senhoritas) tenham tido = (they may have had)

Past Perfect or Pluperfect Subjunctive (I might have had) (uses the conjugation tido of the irregular verb ter (to have) to form the Past Perfect or Pluperfect Subjunctive)

(eu) tivesse tido = (I might have had)

(p) (tu) tivesses tido = (thou might have had)

(ele, (p) êle, ela, você, o senhor, a senhora, (p) a senhorita) tivesse tido = (he/she/you might have had)

(b) (nós) tivéssemos tido = (we might have had)

(p) (vós) tivésseis tido = (ye might have had)

(eles, (p) êles, elas, vocês, os senhores, as senhoras (p) as senhoritas) tivessem tido = (they might have had)

Future Perfect Subjunctive NO DEFINITE FORM IN ENGLISH -- Present and Past Subjunctive and Conditional forms are employed to express Future Subjunctive (if I were to have, if I should have, if I may have, if I might have) (uses the conjugation tido of the irregular verb ter (to have) to form the Future Perfect Subjunctive)

(eu) tiver tido = (if I were to have, if I should have, if I may have, if I might have)

(p) (tu) tiveres tido = (if thou were to have, if thou should have, if thou may have, if thou might have)

(ele, (p) êle, ela, você, o senhor, a senhora, (p) a senhorita) tiver tido = (if he/she/you were to have/should have/may have/might have)

(b) (nós) tivermos tido = (if we were to have, if we should have, if we may have, if we might have)

(p) (vós) tiverdes tido = (if ye were to have, if ye should have, if ye may have, if ye might have)

(eles, (p) êles, elas, vocês, os senhores, as senhoras (p) as senhoritas) tiverem tido = (if they were to have, if they should have, if they may have, if they might have)

CONDITIONAL MOOD

(SIMPLE) (I would/should have) (Regular in this form)

(eu) ter + ia= teria = (I would/should have)

(p) (tu) ter +ais= terais = (thou would/should have)

(ele, (p) êle, ela, você, o senhor, a senhora, (p) a senhorita) ter +ia= teria = (he/she/you would/should have)

(b) (nós) ter +íamos= teríamos = (we would/should have)

(p) (vós) ter +íeis= teríeis = (ye would/should have)

(eles, (p) êles, elas, vocês, os senhores, as senhoras (p) as senhoritas) ter +iam = teriam = (they would/should have)

(COMPOUND)

Conditional Perfect: (I would/should have had) (uses the conjugation tido of the irregular verb ter (to have) to form the Compound Conditional Perfect)

(eu) teria tido = (I would/should have had)

(p) (tu) terias tido = (thou would/should have had)

(ele, (p) êle, ela, você, o senhor, a senhora, (p) a senhorita) teria tido = (he/she/you would/should have had)

(b) (nós) teríamos tido = (we would/should have had)

(p) (vós) teríeis tido = (ye would/should have had)

(eles, (p) êles, elas, vocês, os senhores, as senhoras (p) as senhoritas) teriam tido = (they would/should have had)

IMPERATIVE MOOD (have thou, have ye, have)

(p) (tu) tem = (have ye)

(p) (vós) tende = (have ye)

(b) (você) tenha você = (have)
 

Copyright ©2010 Brazil Consulting. All rights reserved.